Ar apsimoka sveikai gyventi?

gyvenimas , pamąstymai Jul 28, 2011 9 Comments

Delfi.lt skelbia pasvarstymus apie tai, kaip reiktų diferencijuoti sveikatos draudimą. Sąmoningai vadinu tai pasvarsymais, nes nuolat atsiranda įvairių sveikuolių, kurie bando savo pažiūras įkišti likusiai gyventojų daliai.

Šiaip visiškai sutinku, kad sveika gyvensena yra gerai. Ilgiau ir kokybiškiau gyventi turbūt norime visi. Tačiau ar apsimoka trumpalaikėje perspektyvoje gyventi sveikai?

Tarkime, kad įstatymus sureguliuoja ir tie, kurie nesilaiko sveikos gyvensenos, moka papildomai už sveikatos draudimą. Iš savo kišenės. Tarkime, kad 100 litų. Daug. Tikrai daug. Tačiau paskaičiuokime: sporto klubas mėnesiui apie 150 litų. Galima, žinoma, sportuot namie nemokamai arba važinėti dviračiu. Sveikas maistas (pavyzdžiui, daržovės ekologiškos) yra brangesnės negu šiaip apipurkštos trečiarūšės daržovės. Čia, žinoma, tik svarstymas. Ir bandymas pažiūrėti iš kitos pusės. Finansiškai ne visada apsimoka gyventi sveikai, net jeigu bus siūlomi tokie finansiniai “paskatinimai”, kaip didesnis draudimo mokestis, o sveikuoliams – daugiau atostogų.

Kitas klausimas. Jeigu rūkoriai moka akcizą, kuris vis didėja, kodėl dalies to akcizo negalima panaudoti sveikatos apsaugai? Būtinai reikia mokėti kelis kartus už vieną įprotį?

Tiesa, džiaugiuosi, kad tuose Kepenio pasvarstymuose buvo užsiminta ir apie antsvorį turinčius žmones. Nes kiek pabodo, kai per pilvą p*****ą vos matantis vyras yra “sveikai nuaugęs”, o mažas vaikas, kuris jau vos pasiridena, yra tiesiog “putlutis”. Gal atsiranda ir Lietuvoje supratimas, kad ne tik tabakas žudo. Kaip filme Super Size Me buvo išsakyta mintis: “Kai žmogus rūko, jį visi kaltina, kad jis save žudo ir garsiai tai pasako, bet jeigu viršsovirį turintis žmogus kemša dvigubą mėsainį, niekas neprieina ir nepasako, kad tai tave nužudys”.

Bet savo padrikus pamąstymus norėčiau baigti tokia mintim: aš nesu sveikuolis, bet ir negyvenu visiškai nesveiko gyvenimo, tačiau iš principo nenoriu, kad kažkas per prievartą man grūstų savo įsitikinimus apie tai, kaip man gera bus, kai vietoj cigaretės sugriaušiu morką, o vietoj tv žiūrėjimo nubėgsiu krosiuką. Eikit švilpt.

Tai tokie padriki rytiniai mano pamąstymai ir jeigu sugebėjot juos perskaityti iki galo – galite mane pasveikinti su gimtadieniu.

Artūras Ketlerius

9 Comments

 1. Edgaras

  Aleliuja ir su gimtadieniu :)

 2. Karvė

  Na tai su gimtadieniu :)

  Mane tiesą sakant irgi erzina ta nuolatinė ekologijos ir sveiko gyvenimo būdo propaganda (deja retai kada pagrįsta argumentais, daugiau tikėjimu), bet tai dar toleruoti galiu. Tačiau pastaruoju metu tuose judėjimuose pradėjo atsirasti fašizmo (vadinu tai ekofašizmu) ir jų atstovai kažkaip susivokė, kad geriausiai supranta, ko reikia žmonėms ir siūlo apmokestinti ar įstatymais apriboti kitaip gyvenančių ir mąstančių pasaulį. Vat šito toleruoti aš nebegaliu ir siūlau jiems važiuoti į ekologinę stovyklą Norvegijos saloje!

 3. bbzn

  klausyk, tu gi pats supranti, kad tai ne tau :)

 4. Dalius

  Manyčiau problema nėra vienpusiška.

  Viena vertus – kaip noriu, taip gyvenu. Kita vertus – nesveika gyvensina didina susirgimo rizikas (ir jei dveikatos “draudimas” tai didesnės rizikos žmonės turėtų mokėti daugiau). Manyčiau normalu mokėti daugiau jei esi rizikingesnis..

  Bet.. išlenda dar socialinio solidarumo aspektas…

 5. Kepenis tai dar dar… bet kai kartais parodo tuos “sveikuolius”, kurie žiemą jūroj maudosi, tai padėk Dieve :) Kai lašinio paltis sulig vidutinės komodos mase apie pilvą apsivyniojęs, tai tikiu, kad gali labai “sveikai” šaldytis jūroj. Bet sąnariai vis tiek nepadėkos.

  O su rūkalų akcizu pastebėjimas taiklus. Jei taip norima versti visuomenę būti sveikesne, tai gal dabar reiktų apmokestinti ne tabaką, o tarkim valgymą greito maisto užkandinėse ar pan.

 6. Simona

  Kiek supratau pagal istatyma moketu daugiau uz sveikatos apsauga tie, kurie ruko, geria be saiko arba leidzia sau buti nesveikai storiems. Niekur nekalbama, kad visi privales irodyti, jog perka ekologiskas morkas.Taigi istatymo ideja teisinga, juo labiau, kad remiamasi labiau pazengusiu saliu pavyzdziais.

 7. anoniminis bailys

  Mano manymu cia yra visiskas kliedesys. Kas ir pagal kokia metodika nustatys mano sveikos gyvensenos lygi?

 8. Daliaus interpretacija man artimiausia: prieš vertindami, turime aiškiai identifikuoti, apie ką kalbame.

  Jei tą ar kitą gyvenimo būdą “skatiname” mokesčių mokėtojų pinigais – turime tradicinį paternalizmo pavyzdį (kada “protingieji” bando diktuoti (fizinės ar ekonominės prievartos pagalba), kaip visi kiti turėtų gyventi).

  Tuo pat metu, jei kalbame apie PERKAMOS paslaugos kainą – tokios paslaugos tiekėjas turi visas teises nustatyti jos kainą SAVO NUOŽIŪRA. Sveikatos draudimo atveju, natūralu, kad draudėjas nustatys skirtingas kainas skirtingoms rizikos klasėms (o rizikos klases nustatys pagal sau priimtiną metodologiją, etc.)

 9. O tai ar nėra tabako akcizo paskirtis – tabako sukeltų ligų gydymas??

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *