Ateityje kiekvienas turėsime mikroschemą po oda?

Po oda implantuotos mikroschemos tampa nebe vien tik technarių naujovė, bet vis plačiau pripažįstamas įrankis medicinoje. Jam sparčiai populiarėjant, gali būti, jog pritrūksite priežasčių, kodėl turėtumėte atsisakyti mikroschemos po oda, rašo “The Atlantic”.

Kai Patrickas McMullanas 2017 metų pradžioje primą kartą išgirdo, kad tūkstančiai Švedijos piliečių atrakina savo automobilių dureles arba įjungia kavos aparatus delno mostu, jis nebuvo sužavėtas. Žinoma, implantuotų mikroschemų technologija turi savo žavesio, nišą ir sudarė įspūdį, kad tai inovacijų lūžis, tačiau žvelgiant iš praktinės pusės, slaptažodis šiuo atveju veiktų taip pat gerai.

P. McMullanas, 20 metų dirbantis technologijų industrijoje, norėjo padaryti geriau – rasti sritį, kur implantai ne tik gražiai atrodytų, bet būtų iš tiesų naudingi ir funkcionalūs. 2017 metų liepą televizijos kameros užfiksavo kaip McMullano valdomos įmonės “Three Square Market”, kuriančios sprendimus prekybos automatams, darbuotojai savanoriškai implantavosi mikroschemas. “Three Square Market” mikroschemos, priešingai negu naudojamos Švedijoje, atliko daugiau nei vien tik skenavimo ir informacijos perdavimo funkciją. Viskonsine esančiame bendrovės biure veikė daugiasluoksnis grįžtamojo ryšio tinklas. Pavyzdžiui, jūsų mikroschema suteikia priėjimą prie kompiuterio, tačiau tik tokiu atveju, jeigu tą dieną mikroschema jau atidarė biuro duris. “Dabar aš iš tikro padariau šį tą, kas sustiprina mūsų tinklo saugumą”, – teigė P. McMullanas.


Radijo dažnio nustatymo technologija nėra nauja, tačiau iki šiol nebuvo naudojama su implantų technologija. Technologija iki šiol buvo laikoma pakankamai saugia naudoti paprastiems dalykams apsaugoti. Ši technologija naudojama Jungtinėse Amerikos Valstijose registruojant (čipuojant) galvijus. Jeigu naudojatės “Delta Airlines”, turite būti dėkingi radio dažnio nustatymui, kad jūsų lagaminas atkeliavo kartu su jumis į reikiamą oro uostą. Be to, kiekvienas su šia technologija susiduria kasdien – atsiskaitydamas mokėjimo kortele už prekes.

Tačiau, žinoma, implantus supanti baimė mažai kuo susijusi su pačia atpažinimo technologija. Visas dėmesys telkiamas į patį implantavimą. Augintiniams kasdien saugiai implantuojamos mikroschemos, tačiau gyvūnų savininkai rastų priežasčių, dėl kurių nesutiktų mikroschemos nešioti po savo oda. Kai įmonė “Verichip” sukūrė savo į sveikatą orientuotą mikroschemą, jos užsakyti sociologiniai tyrimai rodė, kad 90 proc. JAV gyventojų nesutiktų tokios mikroschemos implantuoti sau po oda. Bendrovė leidimą naudoti savo įrenginį gavo dar 2004 metais, tačiau po trejų metų atsitraukė iš dalies dėl to, kad buvo baiminamasi, jog radijo dažnio nustatymo technologija padidina vėžinių susirgimų riziką naminiams gyvūnams. Vėliau įrodyta, kad jokio ryšio susirgimai ir technologija neturi, o 2016 metais atlikta studija parodė, kad technologija net gali padėti gydyti vėžinius susirgimus.

Dabar ši technologija kelia daug diskusijų. Kritikai teigia, kad įmonės gali paversti implantus privalomais, arba implantuotos mikroschemos gali būti nulaužtos ir panaudotos sekti žmones. Dalis visuomenės baiminasi, kad bus nupjaunamos rankos, siekiant įsilaužti į namus, panaudojant implantus. Taip pat baiminamasi, kad metalinės mikroschemų dalys reikštų garantuotą mirtį žmonėms, kurie gaivinami defibriliatoriais.

Yra ir radikalesnių baimių dėl šių implantų. “Verichip” įmonės vadovas 2006 metais laidoje “Fox & Friends” pasiūlė, kad implantus būtų galima panaudoti registruojant į JAV atvykstančius imigrantus. Tais pačiais metais buvęs Kolumbijos prezidetas Alvaro Uribe pasiūlė tuometiniams senatoriams Arlen Specter ir Jeff Sessions, kad mikroschemas būtų galima implantuoti Kolumbijos darbininkams, prieš šiems atvykstant į JAV sezoniniams darbams. Be to, radikalios krikščionių bendruomenės implantus vertino kaip biblinį žvėries ženklą. Tačiau pagrindinis klausimas dėl implantų technologijos išlieka tas pats: ar apskritai verta juos naudoti?

Ekspertų teigimu, šie implantai šiuo metu susiduria su “vištos ir kiaušinio problema”. Viena vertus, žmonės jų nenaudoja, nes šie tiesiog nenaudingi, kita vertus, rinkoje niekas implantų netobulina, nes jiems nėra paklausos.

P. McMullanas tikisi išspręsti antrąją problemos dalį, taip pagyvinant pirmąją. Netrukus po to, kai implantavo mikroschemas savo darbuotojams, jis ėmė susitikinėti su kardiologu Michaeliu Mirro, “Parkview” tyrimų centro Indianoje direktoriumi. Dr. M. Mirro komanda ir “Three Square Chip” kūrėjai šiuo metu kuria implantų prototipus, kurie galės nuolat sekti žmogaus gyvybines funkcijas, taip suteikiant galimybes gydytojams ir pacientams gauti informaciją realiu laiku.

“Three Square Chip” teigimu, jų implantai bus įkraunami kūno šiluma. Implantus atpiginti tikimasi, pritaikant juos plačiam pacientų spektrui. “Daug širdies ligų pacientų šiuo metu sužino, kad turi problemą tik tuomet, kai atsiduria greitosios pagalbos automobilyje”, – sako P. McMullanas.

Įmonė planuoja implantais pradėti prekiauti po kiek daugiau nei metų. Tačiau iki medicininių implantų bendrovė tikisi rinkon išleisti ir kitokių mikroschemų. Pavyzdžiui, GPS mikroschemas, kurios padėtų sekti artimuosius, kenčiančius nuo silpnaprotystės.

Implantuojamos mirkoschemos kelia nemažai klausimų. Tarp jų teisinių, etinių, privatumo. Tačiau požiūris keičiasi, tad ateityje tai gali tapti įprasta procedūra.

 

One thought on “Ateityje kiekvienas turėsime mikroschemą po oda?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *