Bitkoino cikliškumas – nuolat besikartojanti istorija?

Populiariausios pasaulyje kriptovaliutos bitkoino prieškalėdinis kritimas sulaukė daug dėmesio. Pats stebėjau jį išpūtęs akis ir laukiau, ar prognozės apie burbulo sprogimą pasitvirtins. Bent jau trumpuoju laikotarpiu bitkoino kaina koreguojasi ir kyla į viršų, tad daugiau nei 40 proc. siekęs nuosmukis investavusiųjų neturėtų per daug gąsdinti. Tačiau atidžiau pažvelgę į bitkoino istoriją, galite pamatyti tam tikrą dėsningumą.

Tai, ką vadiname didžiuliu nuosmukiu, šios kriptovaliutos gyvavimo laikotarpiu iš tiesų yra gan įprastas dalykas. Iki šių metų prieškalėdinės savaitės kritimo bitkoinas per savo gyvavimo istoriją stipriai nuvertėjo dar bent tris kartus. Ir visi tie kartai yra panašūs ir tendencingi:

  • 2013 metų balandį bitkoino vertė pasiekė apie 230 JAV dolerių, o po trijų dienų jo vertė krito iki vos 68 JAV dolerių;
  • 2014 metų pradžioje buvo laikotarpis, kai bitkoino kaina nuo beveik 1000 JAV dolerių krito iki 360 JAV dolerių,
  • 2014 metų viduryje kaina pakilo iki 650 JAV dolerių, o tada per keletą mėnesių vėl nusileido iki 320 JAV dolerių.

Visi šie epizodai panašūs tuo, kad tuomet buvo šaukiama, jog bitkoinas yra pasmerktas. Aš pats kažkuriuo iš šių laikotarpių juokiausi iš savo bičiulio, kuris per patį kainos piką įsigijo bitkoiną ir jau po keletos savaičių savo pinigus susimažino gal trigubai.

Tačiau tendencijų, kurias pastebi ir kriptovaliutų analitikai, yra ir kitokių. Visais šiais laikotarpiais išsigrynino keletas pirkėjų. Po kiekvieno nuosmukio į bitkoinus investavo tik tie žmonės, kurie iš esmės tikėjo technologija ir kriptovaliutos decentralizacija. Vėliau kaina pradėdavo augti ir įvykdavo korekcijos aukštyn. Netrukus tai pastebėdavo tiek žiniasklaida, tiek platesnė potencialių investuotojų masė. Kaina dėl išaugusios paklausos vėl imdavo augti sparčiu tempu, pasiekdavo piką ir rinka skaudžiai garmėdavo žemyn. Visi bitkoinus parduodavo, į juos vėl investuodavo tik entuziastai ir ciklas prasidėdavo iš naujo.

Tačiau kiekvieną kartą dugną pasiekęs bitkoinas būdavo vis vertingesnis, o jo investuotojų ratas vis išsiplėsdavo.

Ar tokia pat tendencija laukia ir šiuo metu? Sunku pasakyti, nes net neaišku, ar prieškalėdinės savaitės korekciją galima palyginti su anksčiau išvardytomis korekcijomis. Neaišku ir tai, ar po to, kai įvyks tikroji griūtis, pakaks bitkoino entuziastų, kurie vėl ilgainiui padėtų bitkoinui atsigauti. Juolab, ir pati kriptovaliutų rinka skiriasi nuo 2013-2014 metų, kuomet pirminiai kriptovaliutų platinimai (ICO) nebuvo populiarūs kaip šiandien.

Aš drįsčiau abejoti bitkoino perspektyvomis ilguoju laikotarpiu, tačiau dar pamatysime.

One thought on “Bitkoino cikliškumas – nuolat besikartojanti istorija?

  • 08/07/2019 at 17:20
    Permalink

    Na dabar vėl pakilo, tai kad kris – faktas, bet turbūt apsimokėjo pirkti kada buvo dugnas.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *