Demokratija – privaloma

politika Mar 22, 2010 3 Comments

Geopolitika.lt paskelbė tekstą apie tai, kad ES nusivylė Gruzijos demokratija.

Eilinį kartą skamba netiesiogiai skelbiamas šūkis: Demokratija – privaloma. Čia, matyt, galingesnių įsitikinimas, kad jie žino geriau.

Nors man patinka žodžio laisvė, galimybė balsuoti ir kiti demokratijos privalumai, nemanau, kad verta mojuoti pirštu. Juolab, kad kalbos apie demokratiją taip pat dviprasmiškos. Gruzijai galima priekaištauti, Balkanuose galima praktiškai dirbtinai ją įvesti, tačiau galingas ne demokratines valstybes palikime ramybėj. Taip patogiau.

Kas jau kas, bet politinės valstybių santvarkos turi keistis ne dėl kažkieno priekaištų iš šalies, o dėl pačios visuomenės veiksmų. Jei pas mus būtų atsiradusi demokratija dirbtinai – turbūt būtų tik didesnė suirutė.

Komjaunuolis

3 Comments

  1. Skotas

    Didesnes nelabai ir isivaizduoju :D

  2. Paulius K.

    Latvijoj, Graikijoj, visoj Afrikoj, Palestinoj, Gruzijoj – ten yra didesnė suirutė nei pas mus. Vadinasi, gali būt didesnė.. :)

  3. #1, iš principo, sutinku dėl paties valstybių suverenumo principo – jėga joms kažką brukti yra neteisėta (galbūt su išlygom, kai jose vyksta tautų genocidas, etc.); #2, savo ruožtu tai nereiškia, jog šiukštu, neturime teisės pareikšti savo nuomonę, už kažką girti ar kritikuoti; #3, kas dėl tiesos monopolio – nors visuotiniam lygyje tokio niekas neturi (i.e. niekas nesame dievais), tokios sąvokos kaip žmogaus teisės, rasizmas, vergovė, etc. ir jų traktavimas gana absoliutus – ir, šia prasme, laisvai protaujantis pasaulis privalo dėti pastangas, kad tas supratimas pasiektų ir viduramžiais gyvenančius užkanpius… Tai tiek :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *