Dovanos, kurių nenorėtumėte – programišių ginklais tapę žaislai

Vadinamasis daiktų internetas jau seniai kelia susirūpinimą namų saugumu. Tačiau prieš pat Kalėdas daugiau dėmesio skiriama ir, atrodo, visiškai nekaltiems vaikų žaislams. Kaip skelbia Nytimes.com, prie interneto galintys prisijungti žaislai yra puikus ginklas programišiams.

Mes jau įpratę, kad kompiuterį bei telefoną reikia maksimaliai apsaugoti nuo pašalinių. Prieš kokį dešimtmetį viena didžiausių bėdų eiliniam vartotojui buvo tiesiog sugadintas įrenginys dėl kokio nors užkrato. Tačiau dabar, į elektroninę erdvę persikėlus didelei daliai duomenų, įsilaužimas į elektroninį įrenginį reiškia ir privatumo praradimą. O tai gali lydėti tokios pasekmės, kaip prarasti pinigai, nutekinti ir viešai paskelbti duomenys ir t.t.

Tačiau pirkdami žaislus greičiausiai nesusimąstome, kad didėjančios jų galimybės bei augantis išmanumas taip pat kelia ir papildomų problemų. Viena jų yra ta, kad per žaisluose įtaisytas kameras bei mikrofonus programišiai turi galimybę rinkti privačią informaciją apie jūsų namus.

Negana to, tyrėjų teigimu, nemaža dalis tokių žaislų, galinčių prisijungti prie interneto, yra menkai apsaugoti. Žaislų gamintojai apsaugai nuo programišių didelio dėmesio neskiria, nes, sutikime, kas galėtų pagalvoti, kad žaislas bus panaudotas blogiems tikslams?

Nytimes.com pateikia pavyzdį, kad mielai atrodanti lėlytė Cayla yra lengvai nulaužiama, o Vokietijoje jau pripažinta tiesiog „nelegaliu šnipinėjimo aparatu“.

Tačiau tiesioginis šnipinėjimas nėra vienintelė išmanių žaislų problema. Pasaulio ekonomikos forumas atkreipia dėmesį, kad prie interneto prijungiami žaislai gali pažeisti vaikų privatumą, mat kompanijos renka duomenis apie jūsų atžalų elgesį, veiksmus.

Nors Kalėdos jau ant nosies, atkreipkite dėmesį, ką perkate. Tie, kurių techninės žinios yra pakankamai gilios, gali gan lengvai nustatyti, ar žaislas yra pakankamai saugus naudoti ir kokia tikimybė, kad jis bus nulaužtas, tačiau vidutiniokai, tokie kaip aš pats, matyt, turėtų privengti per daug duomenų renkančių žaislų.

3 thoughts on “Dovanos, kurių nenorėtumėte – programišių ginklais tapę žaislai

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *