Elektroninės knygos: daug mėšlo, bet naujos alternatyvos kritikams

kita , pamąstymai Dec 02, 2009 10 Comments

Šilo tinklaraštyje perskaitytas tekstas pastūmėjo išsakyti savo mintis.

Elektroninės knygos tikrai turėtų išspręsti leidėjų problemą. Šie kol kas nebent taps patarėjais, kurie padės parinkti viršelį, ras būdų, kaip pateikti knygą visuomenei. Tačiau leidėjai nebebus būtinybė. O po kurio laiko iš tiesų išnyks arba, jei jums labiau patinka, evoliucionuos.

Žinoma, tokiu atveju turėsime daug mėšlo. Jau dabar nuėję į Blogas.lt galime rasti “nepripažintų talentų”: poetų, prozininkų, kitų nuostabių verkšlentojų. Todėl, pavyzdžiui, rasti tikrų perliukų labai sunku.

Taip pat turbūt įvyks ir su el. knygomis. Įsivaizduokite, kad rašantieji išsitrauks rankraščius iš savo stalčių… Baisu.

Taigi norintys rašyti, imsis veiklos, o dėl mažų investicijų per dieną sulauksime daugybės knygų. Manau, kad daugiau negu 90 procentų bus nieko vertos.

Tai kaip mums tokiu atveju išsisukti? Ką daryti, kad nepasimestume? Laukti, kol įvairūs nepriklausomi tinklapiai ims talpinti apžvalgas apie knygas. Taip paprasta ir, atrodo, daroma ir dabar. Tačiau šiuo metu nėra tokios būtinybės skaityti recenzijas, patalpintas įvairiuose puslapiuose, nes, kaip Šilas ir minėjo, leidėjai apvalo šiukšles. Tačiau jau po kokių penkių metų Lietuvoje mums prireiks pirmųjų stiprių knygų kritikų.

Mano mintis paprasta. Elektroninės knygos neveltui kelia tiek diskusijų – jos tapo visiškai nauja forma, todėl reikia suvokti, kad teks keisti ir iki šiol galiojusius dėsnius. Leidėjus pakeis nepriklausomi (tikiuosi) knygų kritikai.

Taip pat atsiras galimybė į tuo metu “ant bangos” esančio rašytojo Olimpą įkopti ir kitam autoriui. Šiuo metu kai kurie rašytojai prasimuša tikrai ne dėl talento, o dėl geros reklamos, tačiau čia jau kita tema.

Komjaunuolis

10 Comments

 1. lina

  “Tačiau leidėjai nebebus būtinybė. O po kurio laiko iš tiesų išnyks” – nepatinka. Be to, man rodos, kad neišnyks, nes el. knygos nebus nemokamos (nebent keletas puslapių, kaip, man rodos, daro amazon.com). Jos turės autorių, kuriam už jo darbą mokama – tai, kaip žinia, daro leidėjas. O visokiuose blogas.lt skelbiami tekstai, bent jau mano nuomone, nėra el. knygos, net jei jie verti dėmesio. Be to, popierinės knygos neišnyks net ir išpopuliarėjus el. knygų skaitytuvams (Kindle, etc.), nes žmogaus akis pavargsta žiūrėti į per šviesų (palyginus su aplinka ir natūralia šviesa) ekraną. Taip kad neliūdink čia manęs – aš turėsiu darbo! :)

 2. Komjaunuolis

  Blogas.lt paminėjimas buvo tiesiog pavyzdys, kad yra pakankamai žmonių, kurie nori viešinti savo kūrybą. Taip bus ir palengvinus eknygų gamybą.
  Lina, gal turėsi darbą. O gal teks visiškai keisti patį požiūrį į leidybą ir atsižvelgti į kitus dalykus, kad išliktum darbo rinkoje? :)

 3. scania

  Visiškai sutinku! Jau dabar, skaitant e-knygas nelietuviškai, kyla pasirinkimo problema. Jau dabar reikia asmens, kuris galėtų patarti :)
  Tik kita bėda, kad reikia susirasti kritiką, kurio skonis panašus :D
  Beje, e-knygų lavinoje (ir aš manau, kad taip bus) kritikai pagaliau taps tikromis žvaigždėmis. Taps kelrodėmis žvaigždėmis.
  Tad, jei kam rūpėtų tapti žvaigžde jau dabar pradėkit recenzuoti skaitytas knygas – tik nė nebandykit „objektyviai kritikuoti“ :D
  Rašykit savo nuomonę, įspūdžius; trumpai, aiškiai ir nuoširdžiai.
  Ir tie, kurių skonis panašus – ims įsiklausyti į jūsų žodžius.
  Hau! :D

 4. imdb.comIs dabar atspauzdinti knygu… 90% yra niekalas, nevertas popieriaus ant kurio jos atspauzdintos. Su elektroninemis bus zymiai blogiau.

  O knygu reitingavimu galetu uzsiimti kaskas panasaus kaip dabar http://www.imdb.com filmu. Daznai ju reitingas atitinka man skoni (nors buna ir isimciu)

 5. Komjaunuolis

  Imdb mintis nebloga, tačiau nelabai tiktų knygoms, nes nebūtų galima įvertinti, pavyzdžiui, vertimo. Juk nuo jo taip pat labai daug kas priklauso.

 6. @Lina eknygų skaitymas su tam skirta skaitykle visai nevargina akių. Na… beveik visai :) Netikėjau, kol nepabandžiau

 7. lina

  vargina, kai skaitai ilgiau. čia man taip sakė :D anyway, aš dabar susirūpinus savo ateitim ;DD bet kol iki Lietuvos visi tie Kindle, Sony ir t.t. ateis, kol išpopuliarės e-knygos, aš jau būsiu prasigyvenus leidėja ;DD

 8. m

  Leidėjai apvalo šiukšles? O kaip Pogrebnojus? Kaip Stano? Kaip pusė jaunųjų lietuvių rašytojų?
  Sakyčiau, kad leidėjai žvalgosi, kur daugiau pinigo ir kas daugiau sumoka. O šiukšlių praktiškai neišneša.

 9. arno

  Knygu padaugės, tačiau, kiek vertingu knygu šendien neišleidžiama?
  Nes autorius neturi pakankamai lėšų ir jo niekas nefinansuoja, nes nėra žinomas. Leidyklų cenzūra gerokai sumažės. O autoriui daugiau laisvės nustatant knygos kainą, ir platinimo rinką. Ir vienkiemio gyventojas gali rašyti knygas EU ir US rinkoms. Jei jos ten bus paklausios.
  Aš labiau vertinu rinka, nei autoritetinga komisija, kuri bet kokiu atveju yra subjektyvi.

 10. Iive

  Man patinka elektroninės knygos ir šiuo metu jų yra ženkliai padaugėje ir yra iš ko rinktis.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *