Erasmus Suomijoje: pinigai

gyvenimas Oct 04, 2010 6 Comments
Parduotuvių miestelis

Parduotuvių miestelis

Nuotraukoje matote parduotuvių miestelį, šalia kurio gyvenu… Ėjimas apsipirkti man ir draugams tapo anekdotu – kaskart užsukę maisto produktų sumuštiniams išleidžiame mažiausiai 10-15 eurų, o dar sausainio ar šokolado prie kavos norisi, tai jau ir visi 20 eurų. O kai pradedu skaičiuoti, kiek išleidžiu alkoholiui (kad ir pačiam pigiausiam), tikrai norisi verkti. Kaskart traukdamas eurus iš piniginės pagalvoju: arba aš nemoku skaičiuoti ir gyventi taupiai, arba čia viskas tikrai labai brangu.

Įdomumo dėlei – lygiai per trisdešimt dienų „sugebėjau“ išleisti 3800 Lt., taigi per dieną 126 Lt. Žinoma, kelis šimtelius reikėtų atmesti, nes iš pradžių visokie užstatai, mokesčiai, bendrabučio nuoma (200 eurų), dviratis, dar vienas kitas šiltesnis drabužis (galėjau atsivežti iš namų, bet jau nebetilpo į lagaminą). Turbūt daugelis pasakysit, kad tokia suma nereali. Įvertinkite patys, bet aš jau stengiuosi eurų nebeversti į litus…

Maisto produktai: šaldytos dvi vidutinio dydžio picos – 11 Lt., batono ir duonos kaina svyruoja nuo 4 iki 7 Lt., prastos virtos mėsos gabalėlis – 5 Lt., supjaustyto sūrio pakuotė arba gabalas kainuoja apie 10 Lt., prasčiausias margarinas 5 Lt., o kiti tepami skanumynai 8 Lt.

Alkoholis: pigiausias 2.8 proc. alus 0.33 l talpos – beveik 2 Lt., tiesa, 50 centų gali atgauti pridavęs skardinę. Stipresnis alus (4.6 proc.) tos pačios talpos 3.5 Lt. Už pusę litro (normalaus alaus) moki 7 Lt., kai pas mus – triskart pigiau. Stiprieji gėrimai Suomijoje pardavinėjami tik specializuotose alkoholio parduotuvėse. Čia 0.33 l talpos prasčiausios degtinės kaina siekia 24 litus, o 1 litro iki 70-80 Lt. Lietuvoj mes už tokią sumą gertume „Finlandia“… Pigiausias vynas – 27 litai. Cigaretės taip pat dvigubai brangesnės, ne vienas jau metė arba stipriai sumažino rūkymo apimtis.

Klubai: įėjimas į klubą svyruoja nuo 8 iki 15 Lt., jei nori pasidėti paltą ar striukę, dar primoki 7-10 Lt. Taigi grubiai vien įėjimas jau atsieina 20 Lt. Be abejo, „apšilti“ namie žymiai pigiau, tad dar pridėk bent 40 Lt. Jau – 60 Lt. Vienas kitas gėrimas apsvaigusio būklei palaikyti – ir 80 Lt.

Žinant tai, kad Erasmuse vakarėlių netrūksta, tai taip ir dingsta visi pinigai. Laimei, dalį jų gali atgauti grąžinęs skardines ir alaus butelius. Buvo atvejų, kai draugas savo bute rengė didelį vakarėlį ir dauguma paliko alaus skardines virtuvėje, tačiau apsukresni ir turbūt blaivesni žmonės jas pasisavino. Jos – čia aukso vertės.

Dabar trumpai apie stipendijas. Mums, lietuviams, stipendiją moka universitetas ir Europos Sąjunga. Kadangi Suomijoje pragyvenimo lygis aukštas, tai mes gauname pačią didžiausią mėnesinę stipendiją – 550 eurų. Pavyzdžiui, draugus estus dar remia ir kitas fondas, tai jie per mėnesį gauna kiek daugiau nei 1000 eurų (jau su tokia suma galima gyventi savęs beveik nevaržant).

Tačiau liūdna pasidarė, kai apie stipendijos dydį prabilo vokiečiai ir belgai – jie per mėnesį gauna vos kiek daugiau nei 100 eurų! Ir tai – ją gaus tik tada, kai grįš namo. Žinoma, jų tėveliai labiau pasiturintys, bet ne visi gali sau tiek daug leisti, kiek, pavyzdžiui, dabar mes.

Gal čia labai juodom spalvom viską nupiešiau, tačiau nėra taip jau ir blogai – niekada gyvenime taip gerai nesimaitinau, kaip čia, Suomijoje. Apie didžiules nuolaidas puikiam studentų maitinimuisi papasakosiu kitąkart.

Tags : , ,

Edvardas Kubilius

6 Comments

 1. Karvė

  Keista, kai erasminausi Danijoje, alaus kainos buvo daug geresnės, o to ~4.5% birzgalo net mažesnės nei LT. Ypač perkant dėžėmis :)

  Čia įtariu dėl tų specializuotų parduotuvių – joms leidimus turbūt gauti sunku, todėl atsiranda puikios sąlygos oligopolijoms.

 2. išlaidos – litais, pajamos — eurais.
  susipainiosi tokioje išlaidų-pajamų ataskaitoje :)

 3. pow

  jei nori išgyventi iš stipendijos, viskas yra įmanoma, o jei ne, tai mažiau gerk ir šokoladukus valgyk :)
  na manau užstatai sudarė nemažą dalį, palauk antro mėnesio, viskas susistyguos :)

 4. Odeta

  Ne, nu nereikia gi skaičiuot, kiek viskas kainuotų litais gyvenant šaly, kur atlyginimai pora kartų didesni ir kur visai kitas ekonominis lygis. Jiems patiems, aš manau, čia viskas normaliai.
  Tu geriau nenorėk, kad aš papasakočiau, kiek aš pinigų per pusę mėnesio išleidau Prancūzijoj, kiek išleidžiu kasdien… Jei vis dar skaičiuočiau, kiek tai yra lietuviškais pinigais, šokas pačią kasdien ištiktų. ;D
  Galima mąstyt taip, kai atvyksti paatostogaut, bet kai gyveni, tas skaičiavimas nieko vertas – tiesiog taip ir turi būti. Juk esam iš neturtingos šalies, vis tik ;)
  Nors įdomumo dėlei, aišku, gal ir nieko tas pamąstymas…

 5. Edvardas

  Būtent, kad skaičiuoti nesinori, gauname tikrai didelius pinigus, bet kad norisi pagyventi jaunatviškai, tai taip ir išsileidžia dviejų mėnesių stipendija per mėnesį. Gerai tiek užstatai, nes po Erasmus bus iš ko gyventi, kai viską atgausi :)

  Suprantu, kad vietiniams normalios kainos, bet be stipendijos čia būtų neįmanoma pragyventi – darbo niekas neduos trumpam ir tik ką atvykusiam, aišku, dar ir nuo tėvelių priklauso, bet jau nesinori melžti… :)

 6. Vilius

  Pritariu sakantiem, kad neversk geriau pinigu. Skaiciuok vienetais :DD Per puse metu ispanijoje jau pripratau taip skaiciuoti :) Aisku net isvertus, cia gaunasi daug kas pigiau :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *