Ginklai už maistą

pamąstymai , politika Mar 02, 2012 6 Comments

Badas arba jo baimė daro savo. Bent iš pirmo žvilgsnio. Ilgą laiką buvusi nepajudinama, Š.Korėja prakalbo apie branduolinės programos stabdymą. Neaišku, ar tai kova su slepiamu tikru badu, ar naujo lyderio Kim Jong Uno bandymas užkirsti kelią maisto nepritekliui, kol dar nespėjo įleisti šaknų į savo sostą. Tačiau gandai perša išvadas: jau kurį laiką ryžių kainos Š.Korėjoje po truputį kilo, o neseniai žmonėms suteikta galimybė už toną ryžių išvykti pasisvečiuoti į Kiniją.

Tie kas nežino, šios šalies žmonės jau seniai kenčia nepriteklių. Ir ne šiaip nepriteklių. Kaip savo atsiminimus knygoje “Neturime ko pavydėti. Šiaurės Korėjos kasdienybė” pasakojo viena pabėgėlė iš šios šalies – didžiausias šokas jai buvo tas, kad pasprukusi Kinijon vieno namo kieme ji pamatė dubenėlį baltų ryžių su mėsos gabaliukais, padėtą ant žemės. Tik vėliau moteris suprato, kad Kinijoje šunys ėda geriau negu maitinasi šiaurės korėjiečiai.

Pakankamai vaizdus apibūdinimas. Tačiau badas paliko pėdsakus ne tik sąmonėje, ar ekosistemoje (apie 1996 m. Š.Korėjoje visiškai išnyko varlių populiacija, kurios buvo tiesiog suvalgytos). Akivaizdus pietų ir šiaurės korėjiečių išvaizdos skirtumas. Š.Korėjoje vaikai žemesni maždaug trečdaliu negu tautiečiai pietuose.

Žinoma, sunku kalbėti apie šią šalį, iš kurios naujienos mus pasiekia tik apipintos mitais, gandais, pagražinimais, kurie turėtų sužadinti patikliųjų smalsumą (vienu metu sklandė rimto faktinio pagrindo neturintys gandai dėl to, kad Š.Korėjiečiai išsikasa lavonus ir juos suvalgo). Tačiau jeigu tikėsime kiek autoritentingesniais šaltiniais, badas tikrai vėl pradėjo spausti Š.Korėją.

Neseniai Š.Korėja suteikė galimybę savo šalies piliečiams aplankyti giminaičius Kinijoje. Tiesa, su viena sąlyga: išvykti gali tie, kurie grįždami į Š.Korėją pargabens bent toną ryžių. Ypač uždara šalis, vengianti bet kokio savo piliečių kontakto su aplinkniu pasauliu, žengė rizikingą žingsnį. Viena vertus, privilegijuotieji, turintys turtingų giminaičių kaimyninėje Kinijoje gali tikėtis ne tik įspūdžių ir naudingų išvykų (praktiškai nieko negaminančioja Š.Korėjoje visos prekės vertingos), bet ir numušti ryžių kainą šalyje. Kita vertus režimas gali susvyruoti dėl naujienų iš aplinkinio pasaulio, kad išvykėliai po to, kai pargabens maistą, gali būti apšaukti tėvynės priešais ir uždaryti į darbo stovyklas (tokių “Gulagų” turbūt ir SSRS pavydėtų).

Na, o dabar jau lyg ir paskutinis šiaudas, siekiant didesnio maisto kiekio. Paprastai kalbant, už maždaug 240 tūkst. tonų maisto, Š.Korėja sutinka su JAV sąlygomis stabdyti branduolinę programą. Nesiplėsiu apie tai, kad pabėgėliai pasakojo, ilgą laiką nesupratę, kodėl Š.Korėjos turguose kariškiai prekiaudavo ryžiais iš maišų su JAV vėliava ar UN raidėmis ir apie įtarimus, kad didžioji paramos dalis nė velnio nepasieks žmonių, o taps paprastu būdu papenėti kareivius, kad šie būtū ištikimesni.

Tiesiog man atrodo, kad skeptikai teisūs: šiuo metu Kim Jong Unas patiria spaudimą tiek iš išorės, tiek iš vidaus. Todėl laviruoja labai paprastu būdu: pažada tai, ko nepildys, vos tik įleis šaknis, tuo pačiu pamaitindamas pavargusią liaudį, taip sustiprindamas savo valdžią. O vos pajutęs, kad jau yra pakankamai tvirtas lyderis, imsis sekti tėvo pėdomis tiek užsienio, tiek ir vidaus politikoje.

Artūras Ketlerius

6 Comments

 1. Dalius

  Kaiptai nieko negamina? O ginklų pramonė ?
  Aišku, automato nevalgysi… nors jeigu buožė medinė.. gal ?

  O jei rimtai.. manau tiek Korėja.. tiek Kuba yra pakankamai supydytą “vakarų demokratijos” ir greitu laiku nusiris ten pat kur dabar yra Lietuva. Į “demokratiją”.

 2. Artūras Ketlerius

  Daliau, greitas laikas yra toks labai neapibrėžtas laikotarpis:)

 3. toks niūrokas pasakojimas. Šiaurės Korėja man atrodo, kaip viena nykesnių šalių.

 4. Artūras Ketlerius

  niūrus ar nuobodus? tikiuos pirmas variantas…

 5. Dalius

  Ok. Per sekančius 5 metus kuba pasuks “demokratijos” link. Koreja gal per 10

 6. Artūras Ketlerius

  Dėl Kubos negaliu prieštarauti. Korėjos demokratizavimą pamatysim arba greičiau (5 m.) arba tik po 20 m.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *