Išaugame iš komunizmo?

gyvenimas Jul 04, 2010 9 Comments

Vienas istorikas kartą man sakė, kad komunizmas yra labai giliai įsišaknijęs mūsų pasąmonėje ir nebent mano vaikai nebejaus jo pasekmių. Tuo metu putojau, kad nieku gyvu, nes aš jau esu nepriklausomoje Lietuvoje užaugęs žmogus ir nė velnio nejaučiu komunizmo savyje.

Dabar gi galvoju šiek tiek kitaip. Būtent darbo/verslo ar kaip norite tai pavadinti prasme.

Kai pagalvoju apie tarybinę Lietuvą – tą, kurioje niekada negyvenau – mintyse iškyla trys dalykai, susiję su darbu: vok, duok kyšius, ieškok pažinčių.

Vok. Privatus verslas atidžiai prižiūri darbuotojus. Taigi ir vagysčių ne tiek daug. Bent jau statybininkai nepasistato sodo namelio iš plytų, skirtų kažkokiam kitam pastatui. Tačiau išliko tas neva nekaltas vagiliavimas. Popieriaus įpakavimas, parsineštas į namus iš biuro ar kitas menkniekis. Įdomu, ar tai nėra likutis to laikotarpio, kai iš darbo neparsinešęs ko nors, nebūsi suprastas net šuns?

Duok kyšius. Turbūt skaudžiausia dalis. Gydytuojui duok, biurokratui duok, kelių policininkui duok. Arba atvirkščiai – imk. Tačiau pastebiu tokią smagią tendenciją, kad nepriklausomoje Lietuvoje užaugę žmonės kyšius moka duoti tik kelių policininkams. Neretai tik todėl, kad šie patys akivaizdžiai paprašo. Žinoma, gal aš ir klystu. Jau vien tai, kad jaunas žmogus dažnai mato/girdi kaip tėvai duoda kyšius – nieko gero ateityje nežada. Bet visgi, gal tiesiog nebemokėsime duoti kyšių?

Ieškok pažinčių. Gajus požiūris. Žinoma, ne pats blogiausias. Juk kai susipažįsti, užmezgi verslo sandorius. Bet kai susiduriu su tokiomis situacijomis kaip: O gal ką pažįsti iš ***? Čia noriu be pinigų prasukti straipsnį. Na, tada koktu pasidaro.

Jei atsikratytume šių dalykų ir visuomenė pasikeistų. Tačiau gaila, kad dauguma vis dar gyvename, nejučia vadovaudamiesi tokiais principais.

Komjaunuolis

9 Comments

 1. Šis įrašiukas man patiko :)

  Nors dėl “Tačiau pastebiu tokią smagią tendenciją, kad nepriklausomoje Lietuvoje užaugę žmonės kyšius moka duoti tik kelių policininkams.” nesutikčiau – manau truputį “nejauti pulso” čia. Kai grižom į Lietuvą iš JAV, pvz. “sužinojom”, kad turim kyšį nešti ir mokyklos direktorei, ir auklėtojai. Tose pačiose mokyklose renkami mokesčiai “mokyklai tvarkyti”, už vaiko spintelęTrumpai, paaiškėjo, jog vis dar sunku žingsnį čia žengti “nepatepant”.

  Tas pats dėl pažinčių – net privačios įmonės priima į darbą savo giminaičius (net kai pastarieji dirba blogiau už “svetimus”) – fenomenas, kurio niekada nepamatysi svetur. Apie valstybines įstaigas net nekalbu.

 2. Gediminas

  Su laiku gal ir išaugsime iš to…arba ne :) Visais laikas žmogus norėjo gero tik sau :)

 3. Komjaunuolis

  Hadrian, galbūt tikrai nejaučiu. Tačiau juk reikėjo patiems nešti, o ne vaikas?:)

 4. Artojas

  Tik, kad šiti dalykai neturi nieko bendra su komunizmu :).

 5. @gediminas: žmogus troško naudos sau ir jos visada trokš – ne apie tai kalbame; sunku įsivaizduoti kaip pelno siekiančios įmonės vadovas, priimdamas į darbą mažiau kvalifikuotą (tačiau “savą”) darbuotoją tokią naudą gauna; tas pats apie kyšius – pvz juk mes (dauguma iš mūsų) neapiplėšinėjam praeivių ar bankų – tegul ir siekiame naudos sau

  @komjaunuolis: juk viską matome lygindami (kontrasto dėka) – gyvenant LT daug dalykų atrodys “normaūs” (ar “geri”), ypač jei lyginsime juos su LTSR laikais; tačiau klaidinga būtų galvoti, kad net iš tolo jau pasiekėme vakarietišką mąstymo lygį (ar turime vakarietiškus žmonių santykius, etc.)

  @artojas: su “komunizmu” per se gal ir neturi, tačiau turi tiesioginį ryšį su TSRS/LTSR/socializmu etc. – kas dažnai įvardijama kaip “komunizmas” (ypač vakaruose) – kiek supratau, autorius tą ir turėjo galvoje (o ne teorinį komunizmą per se)

 6. eNyu

  O aš nemokėjau ir nemoku duoti kyšio net ir kelių policininkui. Ir per savo šešerius vairavimo metus to dar nesu daręs. Labai norėčiau, kad ir netektų daryti.
  Blogai, žinoma, jei reikės tokiais būdais ieškoti savo vaikui darželio. Galbūt reikės pamąstyti, ar tai tikrai norėsiu daryti Lietuvoje.

 7. zilva

  Hmm… Koks sutapimas. :) As kai pagalvoju apie dabartine “laisva demokratiska” Lietuva,iskyla mintyse tris dalikai: vog,duok kysius,ieskok pazinciu. Vaikas tada buvau,bet pamenu, specialiai dar karta pasiklausiau tevu kaip en del kisiu. Buvo toks reiskinys bet ne toks populiarus. Tevai niekam tais laikais nedave kysiu. Gyde nemokainai, vaikus siunte,ka ten siunte patys vaziuodavo po vidurines studijuot kur panoreje. Dabar siuncia jei turi is ko… Sau dirbai,, rublius gaudavai,socialiniai reikalai nemokami budavo. Buta irgi gavo be okiu kysiu,nors sioje vietoe sako,kad buvo toki kurie per “blata” gaudavo greiciau,ar didesnius. Dabar turk kokiu nori pazinciu ir kysius duok kam nori,butu niekas nebedalina… Darbovietese budavo tokiu,kaip barsukai vogdavo, viska tempdavo namo.Ir kitus skatindavo -vog ir tu,juk cia valdiska. Algos buvo normalios,kad maistui ir uz paslaugas maza dali tik sumoki. O kitus rublius taupydavo kam,nors. Bet mano tevai,kiek pamenu nieko is darbo netemdavo,nes nieko netruko. Gerai gyvenom. Ir neklydo tie godus zmones kurie viska voge ir darbovieciu. Teisngai parasyta,kad sodo namukus ir dar daugiau pasistate. Ziandien jie kazka turi. O tie kurie tikejo kad komunistizmas atejo amziams normalus zmones nevage ir siandien nieko uzkaupto neturi. Bet tie kurie mano vyresniei giminaicia tais laikais is darbovieciu nevage,siandien viska tempia :D Tiesiog tais laikais nebuvo tokio poreikio vodt,nes visi buvo ramus del ateities. O siandien:o kas jei atleis is darbo… reikia kaupt. Pazinciu dideliu irgi sunkiai suprantu kam tuo metu galejo reiketi.Darba galeai rinktis,beveik kur nori. Ir i miesta kuri nori galeai vaziuoti. Didelems gamykloms buvo,net bendrabuciai pastatyti. Nuvaziuoji,idarbina ir kambario raktelius iteikia. Siandien be pazinciu ar teveliai jei nera firmu firmeliu savininkai,tai liudna. Jei tevai kazkienieno(daugumos) dirba sunkiai uz mazus atlyginimus kazkieno firmose,firmelese,tai tiesiog savinikam uzdirba didelius turtus,o patys sukiai isivaizduou,kaip gali savo vaikams kazkuo gyvenime padeti. Ir tiems kysiams pinigu reikia. Bet ka kalbet jei mokesciam vos sukrapsto ir maista norfoi pati pigiausia perka. O stambus kapitalistai tai jie ir turi is ko paduot tookius kysius,kad gyvenimas butu dar paprastesnis. Apie apsikta kysio davima eiliniam policininkeliui,net nekalbu. Viena tokia seima pazystu,girta suneli uz vairo sulaike,kita diena pats komisaras atveze namo teises. Na tokiems asmenims tikrai gera siandienineje laisvoe demokratiskoje salye. Ir jie viska darys,juodins komunizma,kad tik tie laikai negryztu…

 8. zilva

  P.S. Mes isaugame is komunizmo i baudziavos laikus. Ir ka ten sneket,koki ir kur komunizma jus siandien matot,kad kad is jo vis isauginejame. Gal nevisi spranta,kas yra tas komunizmas. Siais laikais turtingie ir istija specialiai uzsako mokykloms,kad smegenis praplautu. Uzeik i wikipedija, ar http://www.komunizmas.org susidarysit patys savo,o ne kazkieno us ibrukta nuomone. ;)

 9. Artūras Ketlerius

  zilva, daug tavo išsakytų minčių yra dabartinių realijų atspindys. Tik labai viskas per bolševikinę prizmę pateikta (čia, beje, tavo teisė rinktis, kaip į viską žvelgti).

  Nesutinku, kad atėjo baudžiavos laikai. Čia, matyt, nuo kiekvieno pastangų priklauso. Neuždirbu daug, tačiau nieko netrūksta (na, atostogų Italijoje norėčiau, bet neišgaliu). Maistui, mokesčiams, rūbams turiu. Trūksta, žinoma, nuosavam būstui, prabangai. Tačiau matau perspektyvas be vogimo iš darbovietės, be “blato” ir panašiai.

  Prisipažinsiu, kad ne iki galo supratau tavo komentarą, todėl negaliu rimtai ginčytis. Tačiau nejau tikrai manai, jog dabar yra DAUG blogiau?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *