Kai kvailiams suteikiama teisė bausti

kultūra , Verslas Jan 13, 2015 1 Comment

Turbūt kiekvienas daugiabučio gyventojas turi tokią kaimynę, kuri nuolat prie visų kabinėjasi. Aiškina, kad kažkas per garsiai leidžia muziką, kabinėjasi, jog laiptinė nešvari, priekaištauja, kad jai smirda, jog rūkai balkone. Kabinėjasi net tada, kai neturi dėl ko ir daro tai įkyriai. Nuolat stebi, kas su kuo grįžo, pas ką kas pasiliko nakvoti. Tai vat – įsivaizduokite, kad tokiai kaimynei kas nors suteiktų teisę savo nuožiūra bausti “pažeidėjus”. Nupurto? Mane taip pat.

Bet štai įsivaizduokite, kad ta kaimynė pavirstų valstybine institucija, kuri turi teisę išrašyti baudas, vadovaudamasi savo humoro jausmo neturėjimu, atgyvenusiomis moralinėmis nuostatomis ir noru parodyti, kad ji gali. Neįmanoma? Bet mes panašią instituciją jau turime ir vadinasi ji Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas.

HomerSimpson22

Departamentas, kurio komanda jau ne kartą sužibėjo mano protu nesuvokiamais sprendimais, šį kartą nusprendė nubausti barą Alaus namai, nes šio viduje yra citatų, giriančių alų. Štai, pavyzdžiui, užkliuvo Martyno Liuterio pasakymas, kad “Geriau galvoti apie Dievą alaus smuklėje nei apie alų bažnyčioje”.

Išgirdę tokią nesąmonę protingi žmonės turėtų pasikrapštyti galvą ir gerai pagalvoti, kodėl draudimas garsiems žmonėms reklamuoti alkoholį siejasi ir su mirusių žmonių posakiais. Tačiau kai prisimeni, jog šio departamento dėka turėjo būti sustabdyta žurnalo “Simpsonai” leidyba (Houmeris, matot, geria ir reklamuoja “Duff” alų), uždrausta “Davidoff” kosmetika Lietuvoje, nes yra tokio pat pavadinimo tabako gaminių,* kyla klausimas, kur šis departamentas sustos**.

Vaikiškos ir ne tik knygelės jau kastruojamos, vidaus interjeras – taip pat. Galbūt kitas žingsnis bus nubausti kokį maisto kritiką, kuris parašys, jog “patiekalo skonis dar geriau atsiskleidė su mano pasirinktu vynu”? O galbūt patikrinti žymių žmonių viešas Facebook nuotraukas ir liepti pašalinti tas, kuriose matosi, kad šie vartoją alkoholį arba rūko cigaretę? Gi žymūs žmonės negali reklamuoti.

Žinoma, kai kurie galite pulti ginti varguolius biudžetininkus – juk jie vadovaujasi įstatymais. Ir aš pritarsiu, kad kai kurie įstatymai yra kvaili ir juos reikia keisti, tačiau dar kvailesni tie, kurie veda su pirštu per įstatymus ir ieško, kokiu būdų juos pritaikyti ir nubausti.

Tokiems nepaaiškinsi nei apie kūrybiškumą, nei apie ironiją, saviraiškos laisvę ar elementarų protingumo kriterijų. Jie, kaip ir ta įkyri kaimynė, jokių problemų nesprendžia tik, mosuodami baudos kvitais, sugadina nuotaiką ir pridaro bėdų visiems aplinkiniams.

————————

*Tuomet Narkotikų, tabako ir alkoholio departamentas dar neegzistavo, o veikė Valstybinė tabako ir alkoholio kontrolės tarnyba, iš kurios didžioji dalis kvaišalų “ekspertų” ir perėjo.

** Dar prie departamento žygdarbių pridėčiau tai, kad liepta panaikinti prie alaus pavadinimų žodžius “gyvas”, nes tai, matot, klaidina vartotojus. Buvo bandyta uždrausti knygą “Miško pasakos”, nes ten, matot, ežiukas skatina girtauti (tiesa, teismas tą kartą departamentui siautėti neleido ir buvo knygos leidėjų pusėje). O – dar vieną kartą jie apkrovė baudomis Formulės-1 bolidus demonstravusius parodos organizatorius, nes ant automobilių buvo “Marlboro” logotipas. Pamenate dar ką nors – rašykite komentaruose.

Artūras Ketlerius

One Comments

  1. Migle

    oj čia apie jų “briedus” galima pasakot ir pasakot. Pagal juos, alus jau ne tik gyvas, bet ir gaivinantis būti negali. Gal jiems va šitą reklamą nusiųst? :) https://www.youtube.com/watch?v=9s5sEK4aoAw

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *