Kokių “dovanėlių” dar liko Žemės ūkio ministerijoje?

politika Aug 20, 2015 No Comments

Kyšiai

Žemės ūkio ministerijoje ir jai pavaldžiose institucijose sukasi didžiuliai pinigai – didelės apimties viešieji pirkimai, Europos Sąjungos ir nacionalinės išmokos žemdirbiams. Dalis politikų pripažįsta, kad yra girdėję gandų arba nujautė apie korupciją. Ir vien šios Vyriausybės kadencijos metu paviešinti trys kyšių atvejai, iš kurių dviejuose dalyvavę asmenys ministerijon pateko, kai jai pradėjo vadovauti Darbo partija ir dabar jau buvęs ministras Vigilijus Jukna. Tad kokių dovanėlių dar galima rasti ministerijoje?

Šią savaitę STT sulaikyti Žemės ūkio ministerijai pavaldžios Rinkos reguliavimo agentūros vyriausiasis patarėjas, su Darbo partija susijęs Žilvinas Putramentas bei buvusi agentūros vadovė Rasita Kraujalytė–Noreikienė į savo postus pateko, kai ministerijai pradėjo vadovauti “darbiečiai. Tačiau jie nėra pirmieji šios Vyriausybės kadencijoje kyšių istorijoje sublizgėję ministerijai pavaldūs kadrai.

Dar 2013 metų pabaigoje tuometinis žemės ūkio viceministras “darbietis”Rytis Šatkauskas apkaltinas, kad reikalavo 500 tūkst. litų kyšio. Vėliau paviešinta, kad jis įtrauktas į STT sudarytą ir valstybės vadovams pateiktą vadinamąjį “juodąjį sąrašą”. O pernai liepą R.Šatkauskui oficialiai pareikšti įtarimai dėl kyšio reikalavimo. Tiesa, nežinau, kaip ši istorija pasibaigė ir ar jis nubaustas, ar išteisintas.

Tačiau šios istorijos kulminacija pasireiškė tuo, kad ministras V.Jukna pernai liepą pasitraukė iš posto. Kaip pats tikino oficialiai – dėl šeimyninių priežasčių. Nors dar savaitę prieš atsistatydinimą buvo sulaukęs D.Grybauskaitės kritikos, kad dėl neskaidrumo ministerijoje turėtų prisiimti asmeninę atsakomybę.

Yra ir trečia kyšininkavimo istorija ministerijai pavaldžioje vietoje.

Dėl kyšio reikalavimo STT pernai spalį sulaikė vieno iš Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) departamentų vadovą. Jis reikalavo kyšio iš vieno darbuotojų, kad pastarasis nebūtų atleistas iš darbo atliekant reorganizaciją. Iki šiol taip ir neatskleista, kas tas vadovas konkrečiai, tad neaišku ir ar jis po ministerijos sparnu pateko šią jau perėmus Darbo partijai.

Žinoma, teigti, kad Darbo partija į ministerijai pavaldžias įmones sustatė savus žmones, kad šie imšų kyšius – negalima. Tačiau konservatoriai dar 2014 metų balandį sudėliojo galus dėl keistų sąsajų, tad pateiksiu Andriaus Kubiliaus 2014 metų balandžio 24 dieną Seime vykusios Vyriausybės valandos citatą-klausimą premjerui:

„Valstybinės augalininkystės tarnybos, pavaldžios ŽŪM, vadovu tapo Darbo partijos frakcijos atstovės Vitalijos Vonžutaitės vyras Sergejus Fedotovas. Viešosios įstaigos „EKOagros“, pavaldžios taip pat ŽŪM, vadovu paskirtas taip pat „darbietis“, buvęs Kauno rajono vicemeras Antanas Makarevičius. Kreditų unijos bylos įtariamasis „darbietis“ Žilvinas Putramentas įsidarbino Žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūroje, pavaldi taip pat ŽŪM. Iš ŽŪM pavaldžios įmonės „Lietuvos žirgynas“ vadovo pareigų atleistas Edgaras Jeninas, pasak E.Jenino, jis iš pareigų atleistas dėl politinių motyvų, Nacionalinės žemės tarnybos vadovu planuojama paskirti Darbo partijos kandidatą 2012 metų Seimo rinkimuose Arvydą Sabockį, kuris įtariamai dalyvavo viename keistame balsų pirkimo atvejyje, po rinkimų „darbiečių“ sąraše pašoko per šimtą vietų, dar viena citata – Lietuvos žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūroje taip pat įvyko dideli pasikeitimai, dabar jai laikinai vadovauja Rasita Noreikienė, kuri iki tapdama direktore dirbo tik specialiste ir jos karjeros šuolis įvyko „darbiečiams“ užsimojus šitą agentūrą pertvarkyti bei jai pačiai tapus „darbiete“. Dar vienas – Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro vykdomame projekte, kuriame moksleiviai ruošiami karjerai, atsirado 18 naujų konsultantų, 6 iš jų yra Darbo partijos nariai, du iš jų, Andželika Šakinienė ir Paulius Perminas yra teisti už melagingus parodymus Darbo partijos byloje“.

Premjeras Algirdas Butkevičius tuomet atsakė, kad keista, jog rimti politikai gali užsiiminėti tokiu melu ir demagogija. Na, o šiandien premjeras pareiškė, kad tokio lygio korupcijos nesitikėjo

O šį tekstą užbaigsiu klausimu. Kokių “dovanėlių” dar liko Žemės ūkio ministerijoje, kurių nespėjo sužiūrėti STT arba dabartinė ministrė Virginija Baltraitie laukti

Artūras Ketlerius

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *