Lietuvoje trūksta alternatyvų piratavimui

Portalas 15min.lt išspausdino tekstą apie tai, kad Lietuvoje pirataujama dėl sovietų okupacijos ir nebaudžiamumo jausmo. Negaliu ginčytis dėl to, nes, matyt, tiesos yra nemažai. Tačiau advokatų kontoros „Glimstedt“ teisininkė Asta Macijauskienė teigė ir tai, kad piratauti yra labai lengva. Tai, ko ji nepaminėjo – Lietuvoje piratavimui kai kuriose srityse tiesiog nėra alternatyvų.

Visų pirma, pažiūrėkime, ką labiausiai piratauja garsiojoje piratų mekoje Linkomanija.net.

Ką matome šiame sąraše? Didžiąją dalį jo sudaro filmai. Ne muzika, ne kompiuteriniai žaidimai, ne programinė įranga, bet būtent filmai. Kodėl? Tuoj prie to prieisiu, o kol kas nupieškime situaciją, kurioje atsiduria dauguma sąžiningai už kūrinius norinčių mokėti žmonių Lietuvoje.

Linkomanija.net pateikiamas daugiausiai parsisiųstų failų sąrašas
Linkomanija.net pateikiamas daugiausiai parsisiųstų failų sąrašas

Įsivaizduokite didesnį nei vidutinį atlyginimą gaunantį, ne nuo algos iki algos gyvenantį žmogų ar šeimą, kuris nori visą produkciją įsigyti legaliai ir pabandykite suvokti jo situaciją.

Brangi programinė įranga tokiam žmogui ar šeimai greičiausiai nėra būtinybė, o jeigu yra – tai susiję su darbu, tad ja pasirūpina įmonė. Daugumai brangių programų yra nemokamos alternatyvos, o esant vienkartiniam kažkokios programos poreikiui galima pasinaudoti bandomąja versija ir po to ją ištrinti.

Kompiuteriniai žaidimai turbūt neužima daug tokio žmogaus gyvenimo laiko. Galbūt jis turi žaidimų konsolę ir yra įsigijęs keletą žaidimų, bet greičiausiai turi tiesiog nešiojamąjį kompiuterį ir prireikus naujo populiaraus žaidimo gali pasinaudoti virtualia platforma “Steam”, kuri prieinama ir Lietuvos vartotojams. Taip pat gali įsigyti žaidimus parduotuvėje.

Muzika turbūt sudaro sveiką gyvenimo dalį tokio žmogaus gyvenime. Pačių mėgstamiausių atlikėjų albumus toks žmogus galbūt yra įsigijęs fizine forma, norėdamas turėti savo kolekciją. Tačiau naujas dainas jis gali nemokamai klausyti Youtube, kadangi ten patys atlikėjai kelia vaizdo klipus ir savo įrašus. Pliusas, kad galima nemokamai klaustyis ir lietuvių atlikėjų, nes nemaža jų dalis taip pat talpina muziką šiame puslapyje. O jeigu norisi klausytis muzikos telefone, galima naudotis “Spotify”, kurio abonentas kainuoja 7 eurus per mėnesį. Jame taip pat galima rasti ir lietuvių atlikėjų.

“Spotify” gali džiuginti ne tik užsienietiškos muzikos gerbėjus, todėl yra gera alternatyva piratavimui arba albumų pirkimui

Ir iki šios vietos lietuvis neturi pasiteisinimo, kodėl jis piratauja*. Iš esmės jis turi visas alternatyvas reikiamą produkciją gauti nemokamai arba už nedidelę kainą. Iki kol prieiname prie Linkomanija.net esančio populiariausių parsisiuntimų sąrašo.

Filmai ir serialai Lietuvoje legaliais būdais yra beveik nepasiekiami.

Jeigu pabandai prisijungti prie populiarios ir patogios sistemos “Netflix”, sulauki pranešimo, kad Lietuvoje ši paslauga neteikiama.

“Netflix” Lietuvos gyventojams dar nesuteikia galimybės naudotis paslaugomis už adekvačią kainą

Žinoma, jeigu nori pamatyti vieną naujausių filmų, galima apsilankyti kino teatre, tačiau jeigu nespėjai to padaryti, patenki į keblią situaciją. Vakare su savo antrąja puse nusprendžiate pažiūrėti kokį nors filmą ir turite važiuoti nuomotis DVD. Ir tai nėra tas pats, kas įsigyti kompiuterinį žaidimą, kurį žaisite keletą savaičių ar net mėnesių. Filmas trunka keletą valandų, tad laikas, sugaištas jam išsinuomoti nuomos punkte, yra neadekvačiai ilgas XXI amžiuje.

Jei nusprendėte niekur nevažiuoti ir neišsinuomoti filmo plokštelės – teks įsijungti televiziją, bet jei esate panašus į mane, televizorių įsijungiate tik labai atsitiktiniais atvejais. Jau nekalbant apie tai, kad lietuviškos televizijos serialus ir filmus vis dar rodo gerokai pavėlavusios.

Žinoma, jei esate “Apple” produkcijos naudotojas, galite išsinuomoti filmą per “iTunes” už maždaug 5 eurus. Tiesa, tokia kaina yra neadekvati, mat “Netflix” mėnesio kaina žiūrėti neribotą skaičių filmų ir serialų siekia maždaug 7 eurus.

Tai kas jums lieka? Pasirinkti pirato gyvenimą. Parsisiųsti filmą/serialą net ne todėl, kad būtumėte skrudžas, nenorintis už jį mokėti, bet todėl, kad Lietuvoje kol kas nėra normalių alternatyvų tam.

Deja, kai autorių gynėjai kalba apie piratavimą, jie pamiršta šią smulkmeną ir kalba ne apie legalias alternatyvas, o apie sovietinį palikimą bei jautimąsi nebaudžiamais. Tačiau kai kuriais atvejais ne pastarieji veiksniai lemia piratavimą.

————————————–
*aš nekalbu apie ypač mažas pajamas gaunančius žmones, kurie neišgali per mėnesį sumokėti 7 eurų už mėgstamą muziką arba budulius, kurie mano, kad ir telefono pirkti nereikia, nes galima pasiimti jį tamsiame skersgatvyje. Čia jau visiškai kita problema ir ją reikia spręsti kitais būdais.

8 thoughts on “Lietuvoje trūksta alternatyvų piratavimui

 • 05/08/2015 at 16:44
  Permalink

  Aš turiu tokį įtarimą, kad piratavimas yra dirbtinė problema.
  Tiesiog tai idealus pasiteisinimas kokiems nors nevykusiems media kompanijų vadybininkams: sumažėjo pardavimai – gužt pečiais – sorry, piratavimas, mes tai darėm viską gerai, o nuostoliai tai čia tik dėl piratų.
  Po tokios atmazkės jie ne tik į galvą negauna, bet dar ir pinigų išsimuša – kovai už piratavimą, o jų darbdaviai toliau suka CSI klonus, n-ioliktą Greitų ir įsiutusių dalį ir nuoširdžiai nesupranta – kur dingsta jų auditorija?

  Reply
 • 05/08/2015 at 18:17
  Permalink

  Nepaminėjai, jog LNK, TV3 leidžia žiūrėti meksikietiškus/turkiškus/ispaniškus serialus įgarsintus lietuviškai internetu nemokamai :)

  Reply
  • 05/08/2015 at 21:30
   Permalink

   Tikiuosi, tu čia taip pajuokavai, kitu atveju pradėsiu ignoruoti knygų recenzijas:)

   Reply
 • 05/08/2015 at 20:09
  Permalink

  Su knygom dar blogiau. Siunčiuosi mokslines knygas iš visokių baisokų tinklalapių ne todėl, kad tingiu eit į biblioteką. Tiesiog jų bibliotekose jų nėra, o kol užsakytas nuperka, ir pusmetis gali praeiti.

  Reply
  • 05/08/2015 at 21:32
   Permalink

   Dėl knygų negaliu šiuo ketu negaliu nieko pasakyti – visa poreikį patenkina Lietuvos knygynai arba Book depository. Kita vertus, pamenu, kas dėjosi, kai rašiau baigiamąjį darbą ir buvo neįmanoma gauti knygų, tad įtariu, kad ir šioje srityje yra kur Lietuvoje plėstis.

   Reply
 • Pingback:Apklausa apie piratavimą · Radiocool.lt

 • 06/08/2015 at 08:58
  Permalink

  Geras, mano nuomonė panaši. Už muziką susimoku po beveik 7 € į mėnėsį, knygas nusiperku iš knygos.lt nėra jos ten brangios, softo alternatyvų randu pigių ir nemokamų, net tam pačiam rarrui yra puikus nemokamas konkurentas 7 zip, Photoshopui – Gimpas, ir t.t.
  Žaidimai steame, app stores – laikai keičiasi.
  Į kino teatrą nueinu, bet ne taip dažnai kaip norėčiau, todėl tenka kartais siūsti iš tos pačios linkomanijos ar kitur. Šiuo atveju nėra legalaus turinio Lietuvoje, kuris tenkintų kaina ir kokybę, nesiūlytų meksikietiškus serialus ir 6 metų senumo filmus, o pasiūlytų tai kas domina, ne daugiau metų senumo serialus ir filmus, už tai galėčiau mokėti mėnesinį mokestį, kaip ir Spotify.
  Va su windowsais šiais metais kitas reikalas, kas turėjo legalius atsinaujins į 10 jei norės, kas turėjo nelegalius bet legalizuotus su crackais – irgi atsinaujins ir bus legalūs su 10.

  P.S. fains blogas, gaila tik šendien atradau tamstą.

  Reply
 • 10/02/2020 at 14:35
  Permalink

  Хранение данных – это важный момент современности. Видеоролики, документы, изображения, семейные фотографии. Где это все держать? На рабочем или домашнем компьютере? Требуется слишком много места. Плюс к этому данные нужны не с одного компьютера. Самый простой выход – это облачные технологии. В этой статье я предлагаю вам ознакомиться с Google Drive. Простым и надежным хранилищем файлов.

  Основные опции Google Drive

  1) Объем – при регистрации дается целых пятнадцать гигабайт места для информации. Хранить можно максимальное число типов файлов: софт, фильмы, документы, таблицы. Гугл Диск распознает более 30 форматов файлов.
  2) Удаленный доступ – к файлам можно давать доступ любым пользователям. Для этого нужен почтовый ящик от Google или просто любой ящик электронной почты. Туда приходит ссылка с доступом. Перейдя по которой нужный пользователь сможет работать с файлами.
  3) Разделение доступа к информации – чтобы быть уверенны в надежности, разделяйте доступ на разные группы. Изменение, возможность просмотра, комментарии.
  4) Оффлайн – доступ к данным возможен и в оффлайн режиме. Опция включается для pc и mobile-устройств.
  5) Большая экономия времени на передачу данных – не нужно загружать информацию на хранилища с рекламой. Просто зарегистрируйтесь в Google Drive, закачайте файл и делитесь хоть с тысячей людей.
  6) Простой интерфейс – на Гугл Драйве легко работать с информацией. Есть подробные подсказки, включен поиск по файлам
  7) Доступ на разных платформам – ваш Google Drive как виртуальная флеш-карта. Всегда с вами, там где есть интернет.

  Google Диск доступен через любой браузер, специальный софт на компьютере и приложения для смартфона.

  Объем доступного пространства

  15 Гигайбайт – это стартовый тариф. Если применяете сервис для бизнеса или большого проекта, есть возможность использовать дополнительное место за небольшую плату. Можно подключить от 100 Гигов до 30 Терабайт. Стоимость от 2 до 325 долларов.

  Более подробно ознакомиться с преимущества Google Диск можно на сайте.

  Гугл драйв

  Рекомендуем посмотреть советы по работе с программой.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *