Mažės dujų kaina? Kada nors – taip

politika , Verslas Sep 06, 2013 No Comments

Dujų baronas, “Gazprom” vadovas A.Mileris pareiškė, kad mažės dujų kaina Lietuvai. Kaip jau pabrėžė ir mūsų valdovė D.Grybauskaitė, ji tikrai mažės. Kada nors po keletos metų, kai turėsime SGD terminalą bei kai arbitražas pasakys, jog rusų dujininkai mums nepagrįstai pakėlė kainą.

Ir būtent todėl, kad po keletos metų kaina mums šiaip ar taip smuks, A.Milerio pareiškimas įnešė ne vilties, o neaiškumo.

Po A.Butkevičiaus ir dujų barono susitikimo, pastarasis žiniasklaidai su mūsų premjeru ir energetikos ministru nepasirodė kartu. Kodėl? Matyt, nesutampa nei pozicijos, nei požiūriai ir diskusija, galbūt, nebuvo tokia vaisinga, kokią ją bandoma pavaizduoti. Nes dažnai po įvairių susitikimų pasirodo abi pusės ir interviu duoda toje pat vietoje. Negana to, papildo vienas kitą, parodydami, kad nuomonės sutapo. Šį kartą – ne. Keista.

Kita vertus, A.Milerio povyza, vėlavimas 15 minučių, o po to dar 5 minutes trukęs maivymasis priešais Vyriausybę, galbūt sulaukė atsako iš premjero darbuotojų. Jokio įsiamžinimo kartu ir net nekomentuok prie gražaus stendo – še tau apkirmijusi tarybinė Vyriausybės siena. Gazpromininkui pakas.

Keista ir tai, kad A.Mileris kalbėjo apie kompleksines derybas: kainos bus mažinamos, kai su Lietuva bus sutarta dėl tranzito, investicijų ir kitų komercinių klausimų. Viskas? Ir tas “žneklus kainos mažėjimas” bus tik už tiek? Ar yra ir kas daugiau? Nežinau, musele ant sienos nebuvau ir negirdėjau apie ką kalbėta už uždarų durų.

Bet J.Neverovičiaus pasakė, kad dėl trečiojo ES energetikos paketo įgyvendinimo terminas yra diskusijų klausimas. O tai tau… Premjeras mums tiek kartų kartojo, kad paketas – ne derybų objektas, o šiandien ne derybų objektu tapo pats paketo principas, ne terminai. Įdomu, kokie tie terminai, jeigu žadamas ženklus kainų smukimas?

Galiu tik spėti, kad taip pasėta mintis visuomenės galvoje, kad jei negausim artimiausiu metu pigesnių dujų, kalta Vyriausybė, nes kažko nesuderėjo. Nes dujų baronas sakė vienaip, o A.Butkevičius kalbėjo apie tai, kad nieko konkretaus nėra…

Žinoma, kas bus, kol kas tik spėlionės. Bet šis bei tas aišku – “Gazprom” ir Vyriausybė draugais po vieno susitikimo netapo ir tai, matyt, yra gerai. Tačiau neaišku, ar nepaslys mūsų derybininkai ir nepadarys sau kiaulystės, sutikdami su kokiomis nuolaidomis iš Lietuvos pusės, dėl nuolaidų, kurias ir taip po keletos metų gausime.

Artūras Ketlerius

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *