Mažumų mokyklose – kuo daugiau lietuvių kalbos!

kultūra Oct 31, 2010 18 Comments

Štai dabar komjaunuolis parodys savo nepakantųjį veidą tautinėms mažumoms, nusispjaudamas į savo toleranciją ir liberalumą. Visoms iki vienos jaučiu neapykantą, kurios nenori išmokti bent kiek padoriau kalbėti lietuviškai. O kadangi reikia ieškoti priežasčių, kaltinsiu mokyklas.

Svarstoma daugiau dalykų dėstyti lietuvių kalba tautinių mažumų mokyklose. Pagaliau, sakyčiau.

Būkit malonūs ir dėstykite kuo daugiau: istoriją, matematiką, geografiją, biologiją ir visa kita. Gyveni Lietuvoje ir kalbėti, skaityti, rašyti mokykis lietuviškai.

Ir tai ne nacionalisto riksmas. Ne. Tiesiog tau, mielasai, bus paprasčiau gyventi, jei ruošiesi įsilieti į darbo rinką. Ar dirbsi aptarnavimo sferoje, ar slėpsiesi už kompiuterio kokiame ofise. Gal pramokęs geriau kalbą, labiau gerbsi ir šalį, kurioje gyveni.

Taip, žiūriu labai siaurai, tačiau sutikite, kad esate konkurencingesni darbo rinkoje, jei mokate ne tik lenkų/rusų ir anglų, bet ir lietuvių. Gal truputį pamirškite savo nuostabias tėvynes (nors pilietybę turit dažnokai Lietuvos) ir prisiminkite, kur gyvenate.

O jei po mokslų svajojate išvykti į tas artimesnes jūsų širdžiai šalis ir manote, kad lietuvių jums nereikalinga – klystate. Toje šalyje būsit pranašesni, nes mokėsite dar vieną kalbą.

O ka jau kalbėti, kiek cigarečių galėsite susirinkti gatvėje, kai paprašysit ne rusiškai, o lietuviškai.

Vieni privalumai. Tad gal malonėkite daugiau pasimokyti mokykloje tos kalbos, kuri vartojama jūsų gyvenamoje šalyje? Juk neprašau, kad kalbėtumėte ja namie.

Tags : , ,

Artūras Ketlerius

18 Comments

 1. Mantas

  Tiesos yra – nepaneigsi, kad lietuvių kalbą mokėti Lietuvoje yra gerai. Vis dėlto, kas mes tokie esame, kad laisviems žmonėms nurodinėtume, kokią kalbą jiems mokytis. Jie patys nuspręs. Tai laisva šalis ir tikrai nėra reikalo diktuoti, kam kokias kalbas mokytis.

 2. Mintis. Kažkada netyčia gatvėje sutikau vieną rusą, mes tapome su juo neblogais draugais. Jis šnekėjo labai puikiai rusiškai.
  Manau, kad didžioji dauguma jaunų rusų (ar kitos tautybės žmonių) vis labiau supranta, kad yra labiau lietuviai nei rusiai ir reikia mokėti tos šalies kalbą, kurioje gyveni.
  Labiausia nervina tie žmonės, kurie nuo tarybinių laikų nė žodžio neišmoko lietuviška. Neseniai gavau registruotą laišką – kurjerė į klausimus lt kalba, atsakinėjo rusiškai – ar tai normalu?

 3. NePo

  Mantai, tai laisva šalis jie gali mokytis kokias nori kalbas savo laiku už savo pinigus. Bet rusus ir lenkus kažkodėl mokom mes patys mokyklose. Vilniuje ir jo aplinkoje nekartą kilo skandalas, kad lenkiškų/rusiškų mokyklų pilna, o lietuviškų trūksta.

  Pilnai sutinku su autoriumi ir manau, kad visiems lietuvių kalba turi būti privaloma. Aš netgi manyčiau, kad toks dalykas kaip lenkiškos mokyklos išviso neturėtų egzistuoti.

  Benami, o dėl pokalbio viskas priklauso ant kiek tas pokalbis svarbus. Pavyzdžiui aš pasakiau, kad nesuprantu nei žodžio rusiškai ir rusas, kaip štikas pradėjo visai gerai kalbėti lietuviškai.

 4. prisidedu prie manto

 5. “Bet rusus ir lenkus kažkodėl mokom mes patys mokyklose.”

  jie moka tuos pačius mokesčius, kaip ir “mes” – todėl nėra taip, kad “mes juos patys mokome”

  jei kažkas nusprendžia gyventi Lietuvoje, bet primeta, jog lietuvių kalbos jis mokytis nesiruošia – mano požiūriu toks žmogus tiesiog neracionalus (ir kenkia pats sau); kaip nėra mūsų pareiga tokius “atvesti į protą”, taip ir ne mūsų teisė

 6. tiesos yra, tik kodėl tau atrodo, kad tautinių mažųjų atstovai turi 1. dirbti aptarnavimo srityje, 2. slėptis už kompiuterio ofise, 3. kaulyti cigarečių? ir tai visos įmanomos galimybės? :)

 7. Mantas

  “Tiesiog tau, mielasai, bus paprasčiau gyventi, jei ruošiesi įsilieti į darbo rinką. Ar dirbsi aptarnavimo sferoje, ar slėpsiesi už kompiuterio kokiame ofise.”

  Gaila, jog šį faktą žmonės kažkodėl labai sunkiai įsisąmonina… Asmeninė praktika rodo, jog turint reikalų su žmogumi, kuris geba bendrauti tik rusų, bet šiukštu ne lietuvių kalba arba lietuviškai šneka su didelėmis problemomis, 95% iš šių atvejų galima priskirti dviems kategorijoms: 1) žmogus yra užsienio valstybės pilietis trumpam viešintis Lietuvoje, arba užsienietis tvarkantis verslo interesų mūsų šalyje; ir 2) Nuolat Lietuvoje (dažniausiai nuo gimimo) gyvenantis asmuo, priklausantis žemesniam nei vidutinis socialiniam sluoksniui.

  Ir atvirkščiai, kartais susipažysti su žmogumi, kuris, atrodo, šneka taisyklingesne lietuvių kalba nei tu pats. Tik vėliau, išgirdęs jo vardą ir pavardę sužinai jį turint nelietuviškas šaknis. Ir dar nei vienas iš šių, dažnai perspektyvių ir savo gyvenimo kokybe pernelyg nesiskundžiančių žmonių nepaneigė, jog geros kalbos žinios prisidėjo prie jų išsilavinimo ir darbo siekimo.

 8. Mantas

  Per skubėjimą pats darau nemažai klaidų :)

  tvarkantis verslo interesų = turintis verslo interesų

 9. Artūras Ketlerius

  vonioje, čia tikrai nereikia ieškoti paslėptos minties, kad vertinu tautines mažumas prasčiau. tiesiog neišvardinau visų specialybių, o ir daryti to neverta, manau. o kas dėl cigarečių kalyjimo – sarkazmas, nes lietuviškai manęs retokai prašo.

 10. me_myself_I

  Iš Tamstos pasisakymo galima spręsti, kad tautinių mažumų mokyklose iš viso nemoko lietuvių kalbos. Toli gražu taip nėra. Lietuvių kalbos pamokų dažniausiai būna net daugiau negu gimtosios kalbos ar užsienio. Taip pat valstybinės kalbos pamokos vyksta mažose grupelėse.
  Dabartinis jaunimas, baigęs tautinių mažumų mokyklas per paskutinius 10 m, tikrai gerai moka lietuvių kalbą. Prasčiau kalba tik tie, kuriems mokslas nelabai rūpėjo, bet drįsčiau abejoti, ar prastai besimokęs lietuvių mokyklos absolventas mokės taisyklingai suregzti sakinį gimtąja kalba…
  Beje, jeigu nežinote, Lietuvoje 11-12 klasės moksleiviai netgi neturi vadovėlių ne lietuvių kalba. Todėl negalima pasakyti, kad istorijos, matematikos ir kt. pamokose iš viso nekalbama lietuviškai.
  Visiškai lietuviškai nemoka tik vyresnio amžiaus žmonės. Kiti patys kalti, kad niekada negaus geresnio darbo. Bet ar jums tikrai rūpi, ar ofiso valytoja moka sangrąžinius veiksmažodžius?

 11. Vilius

  Pritariu autoriui, nesugebu suprasti žmonių kurie gyvena svetimoje šalyje ir net nesiruošia išmokti kalbos, nors šnekamąją. Pažįstu viena vyrą, kuris 10 metų užsienio šalyje, jau ir visa šeima atsivežęs ir kaip sakant būtą turi, mašina nu vnž pasiruošęs žmogus gyventi čia likusį gyvenimą. O moka tik bazinė kalbą ( pasisveikinti, atsisveikinti, ir pasakyti kelis sakinius ). Tai čia normalų? Važiuoji gyventi svetur, reiškiasi tau nepatinka gimtinė, ieškai kur geriau kaip sakant, tai atvažiavęs kur geriau ir taikykis prie to gerumo papročių ir pan :)

 12. Karolina

  Laba ;) esu VU studentė, nemokamoje vietoj,išlaikiau lietuvių kalbą 95%, o baigiau lenkų mokyklą ir dėl to nei kiek nesigailiu. Jokių sunkumų tikrai nepatiriu univere dėl kalbos, net priešingai kalbu geriau negu, kai kurie studentai-lietuviai, o ir keturiomis kalbomis laisvai bendrauju(lenkų, rusų, lietuvių, anglų,dar mokausi italų). Kažkas minėjo, kad po to ‘ofise’ bus sunku, bus sunku įsiliet į darbo rinką-nepergyvenkite dėl mūsų – tautinių mažumų, baigę mokyklas, mes turime kur kas didesnes galimybes lavintis, rasti darbą, nei baigę lietuvių mokyklą – čia mano pastebėjimai (patirtis). Mums svarbu turėti galimybę pasirinkti, nes jeigu norite žmogų priversti kažką daryti-tai panašu į totalitarizmą… Graudu, kad kai kurie nesupranta, kad žmogui gali būti svarbi jo gimtoji kalba

 13. Gediminas

  Sveikintina :))) O aš skaitau 7 kalbom, rašau 5, o kalbu tik 2. Irgi šaunuolis?

 14. Artūras Ketlerius

  Gediminai, nuo kada septyniom skaitai?

  Karolina, tikrai galiu tik pasveikinti. Ir rodyti tave kaip pavyzdį, nes, mano manymu, pasirinkai labai teisingą kelią.

  Aš neteigiu, kad turi atsisakyti gimtosios kalbos. Aš būdamas tautinėje mažumoje tikrai neatsisakyčiau. Bet taikyčiausi prie gyvenamosios vietos, ką, beje, tu ir padarei.

 15. Karolina

  šaunuolis ;) tiesiog šiais laikais tiek girdžiu apie laisvę, toleranciją… o pvz.: kokia laisvė, jei mano vaikai negalės pasirinkti kur mokytis, kokia kalba… o dėl tolerancijos – univere keli studentai, kol nežinojo mano pavardės, galvojo, kad esu lietuvė ir gerai sutarėme, o kai sužinojo, kad esu lenkė – sužinojau, kad man ne vieta vu… liūdna, bet čia išimtys, šiaip grupiokai super :D

 16. Gediminas

  Artūrai, ot nuo tada :)

 17. Artūras Ketlerius

  PHP NESISKAITO

 18. Gediminas

  Skaitosi!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *