Nacionalinė kalba aptarnavimo sferoje

kita , pamąstymai Oct 01, 2009 No Comments

Nesu nusistatęs prieš rusakalbius. Tiesiog pastebėjau, kad tai, ką galima pritaikyti kioskui, tinka ir koncernui.

Vakar lankiausi siuvykloje. Norėjau, kad vieną rūbą pataisytų.

Keistai aš su darbuotoja kalbėjausi. Ji, nors ir labai maloni, mokėjo penkis žodžius lietuviškai, o aš tiek pat rusiškai. Ilgai aiškinau, ką noriu, kad padarytų. Pagaliau išaiškinau.

Tiesa, ryt paaiškės, ar tikrai išaiškinau. Jei ne, bus sugadintas rūbas.

Tačiau esmė ne tame. Kaip tik susiduriu su nedidelėmis įmonėmis, patentininkais ir pan., nuolat turiu problemų dėl kalbos. Pamenu, kai nešiojamo kompiuterio ekraną reikėjo keisti – radau, kur pigiai ir kokybiškai, bet vos susikalbėjau.

Ši problema turės keistis. Ypač Vilniuje. Studentai, atvykstantys į sostinę ir joje pasiliekantys po studijų, vis rečiau ir prasčiau moka rusų kalbą.

Jie tampa ta visuomenės dalimi, kuri pajėgiausia kažkam leisti pinigus. Puikiai rusiškai kalbantys žmonės po kiek laiko bus išstumti, mano nuomone, į mažesnę perkamąją galią turinčių žmonių kategoriją. Į tų, kurie naudosis tik prekybos centrų paslaugomis.

Čia verslo prognozės gal ir nepadarysiu, bet jei sunkmečiu į vartotoją žiūrima taip, kad jis turi taikytis prie paslaugų, o ne paslaugos prie jo, nenuostabu, kad žlunga ne tik mažos įmonėlės, bet ir didelės parduotuvės.

Kaina ir kokybė yra tik dalis visumos, dėl kurios renkamasi prekė arba paslauga. Tikrai ne visi jauni žmonės kantrūs. Kiti tiesiog pasirinktų vietą, kur lengvai susikalba.Mano draugas nebesivažinėja su viena taksi firma, nes tos firmos vairuotojai nemokėjo lietuviškai. Tik vienas prarastas klientas.

Bet pažvelkime kitaip. Kas naudojasi taksi paslaugomis dažniausiai? Mano supratimu, studentai arba pavartoję alkoholio žmonės. Studentai vis mažiau kalba rusiškai, taigi rinksis firmą, kurioje bus įmanoma susikalbėti.

Viskas labai elementaru, atrodo. Juk padavėjai Palangoje dažnai mok bent kelias kalbas, kad vartotojui nereiktų sukti galvos. Vilniuje, deja, to dar reiks kurį laiką palaukti.

Komjaunuolis

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *