Nepripažink, kad tau neįdomu

pamąstymai Dec 14, 2010 6 Comments

Vieną vakarą padiskutavome (supraskit patys, kada tokios diskusijos kyla) apie visų galų meistrus ir tik vienos srities specialistus. Šiaip puikiai suprantu, kad visko sugebėti ir žinoti negali, tačiau nesutinku su nuomone, kad pasakęs, jog tau neįdomu, gali užblokuoti smegenis. Neatsižvelgiant ar tai praktiškai pritaikomos žinios, ar tik teoriškai.

Šiek tiek pavyzdžių iš gyvenimo. Turiu bičiulį, kuris puikiai išmano savo darbą (praktinis užsiėmimas) susijusį su augalais. Taip pat daug domisi istorija (teorinis). Tačiau kai kyla elementarių sunkumų, susijusių su jam neįdomiomis sritimis, tuoj pat kratosi prievolės tai mokytis. Vis dar nežinau, ar jis išmoko tokius paprastus darbus kaip parsisiųsti reikiamą programą, filmą, muziką. Berods, jau žino kur įpilti tepalus (nors galiu sumeluoti). Bet koks priekaištas, kad geriau pats išmoktum ir visiems būtų lengviau, jis atsako, kad jam tiesiog neįdomu, todėl “nelenda į galvą”.

Asmeniškai manau, kad tai paprasčiausias išankstinis nusistatymas. Galiu palyginti tik su savo patirtimi. Nors man neįdomūs automobiliai, tėvuko pamokytas žinau kaip pakeisti granatą (ar tai lietuviškas pavadinimas?). Žinoma, būdamas toliau nuo jo garažo, nieko nekeisčiau pats, nes tiesiog neturiu reikiamų įrankių, tačiau nesipurtau naujų žinių. Net jei jų man niekada neprireiks.

Žinoma, netikiu, kad gali tapti visų galų meistru. Įsivaizduoju, kad gali tapti specialistu vienos srities ir dar neblogu žinovu kokių dviejų papildomų. Tačiau turėti menką supratimą gali apie daug didesnį skaičių dalykų. Vat, man visiškai neįdomu, kas vyksta šou padangėje, bet nevengiu įsiminti tam tikru laiku “ant bangos” esančias garsenybes/įžimybes.

Žinoma, kiekvienam dalykui imlumas, matyt, priklauso nuo jau turimos patirties, žinių bei paprasčiausių sugebėjimų. Jei neduota klausa, tai ir neišmoksiu praktiškai pritaikyti teorinių muzikos žinių.

Taipogi tai nereiškia, kad reikia apsikrauti visa įmanoma literatūra apie viską ir bandyti išmokti tiek apie Antikos literatūrą, tiek apie branduolinę fiziką. Tačiau kai atsiranda galimybė išmokti ką nors naujo, nebūtina gi spjauti ir sakyti, kad aš ta sritimi nesidomiu, man per sunku. Čia labai tinka posakis ką išmoksi ant pečių nenešiosi, nešiosi tuos, kurie neišmoko.

P.S. Tikiuosi mano aprašytas žmogus per daug neįsižeis.

Artūras Ketlerius

6 Comments

 1. Kažkodėl man šviečia, kad ir aš dalyvavau tojoe diskusijoje, bet nesu tuo tikras :)

  Čia parašei apie labai kasdieninius dalykus. O kaip kiti?

 2. Artūras Ketlerius

  Dalyvavai ir gan aktyviai…

  Ką turi omenyje – “kiti”?

 3. hadrian

  Aš tai žiūriu į tai iš praktinės pusės: naujai išmoktas sugebėjimas turi būti man naudingas ir, pageidautina, bet kažkiek įdomus. Nereikia pamiršti, jog skirtingiems žmonėms “naudingas” reiškia skirtingus dalykus.

  Pvz. automobilio tepalų pakeitimas nėra sudėtingas, ir, tikiu, jį atlikti sugebėtų kiekvienas. Jei už darbą meistrui reikia sumokėti 50Lt (rašau iš dangaus, nežinau kiek LT tokia operacija kainuoja) – dauguma žmonių [LT] laiko, jog pakeisdami tepalūs patys, jie “sutaupo” 50Lt – šia prasme jiems šis konkretus sugebėjimas yra “naudingas”.

  Jei tokia operacija (su visais pasiruošimais, etc.) užtrunka 1 val., gali sakyti, jis taip uždirba 50Lt/val. Tačiau galimybė uždirbti 50Lt/val nėra nė kiek patraukli žmogui, uždirbančiam (savo profesine veikla) 100Lt/val ar 500Lt/val – tokiam žmogui, keisti tepalus, siekiant sutaupyti 50Lt yra [ekonomiškai] nuostolinga veikla. Asmeniškai aš neatlieku visos eilės “namų ūkio darbų”, vien todėl, jog tai tiesiog yra man ekonomiškai nenaudinga (ir man jie yra nei kiek neįdomūs).

 4. Artūras Ketlerius

  Taip, hadrian, vakarietiškas ir logiškas mąstymas. Tačiau jei žmogus neuždirba didelės sumos ir negeba (dėl savo įsitikinimų) išmokti kai kurių nesudėtingų darbų, jis ieško kaip problemą išspręsti kuo pigiau. Dažniausiai tai tampa prašymu iš artimųjų, draugų, kurie tą darbą sugeba. Tokiu atveju jis sugaišta laiką, ieškodamas to, kuris padarys, apsunkina aplinkinius. Žinoma, kalbame apie elementarius ir, tarkim, tokius veiksmus, kuriuos atlikti gali prireikti dažniau negu kartą per metus.

 5. Vilius

  Pažįstu ir aš tokių kelis. Man tai čia daugiau išsipisinėjimas, o ne kažko nesugebėjimas. Tokiem žmonėms net nėra malonų padėti, tiksliau aš jiems net nepadedu, žinau, kad jeigu jis norėtų jis tikrai sugebėtų tai padaryti ir kažką išmokti, nes kai nori mokslui (kažkokiam darbui ar veiksmo išmokimui) jis yra imlus ir susigaudo daug greičiau negu dauguma.

  Aišku pritariu hadrian, bet jo atveju tu neskambinėk savo draugams, o važiuok pvz mašinos atveju į servisą.

 6. hadrian

  @Artūras: pilnai su tavim sutinku

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *