O štai ir religijos mokestis

politika Nov 10, 2010 7 Comments

Jei nesugalvoji, ką remti dviem procentais, pinigai nukapsės religinėms organizacijoms.

Jau esu rašęs, kad noriu religijos mokesčio. Noras niekur nedingo, o Vidmanto Žiemelio pasiūlymas visai suintrigavo. Tiesa, jo siūlomas būdas remti religijas man ne visai priimtinas.

Pavyzdžiui, jei tokią pataisą priimtų, aš tikrai susirasčiau kam paaukoti, kad tik nekliūtų bažnyčiai. Bet čia, žinoma, aš. O kiti gali daryti kaip tinkami.

O šiaip V.Žiemelio siūlymui nepritariu dėl tam tikrų detalių, o ne dėl pačios minties, kad žmonės moka religinėms organizacijoms. Pabandysiu greit ir trumpai išdėstyti kodėl.

Žmogus, nepasirinkęs kam aukoti du procentus nuo mokesčių, gali būti netikintis. Taigi jam gali būti nepriimtina, kad pinigai keliaus į dvasininkų kišenę. Taip pat susimąsčiau kaip bus paskirstomi pinigai visoms tradicinėms religijoms. Hm… Proporcijos? Jos, manyčiau, ne visai teisingos. Aš, pavyzdžiui, krikštytas, tai turbūt patenku į tikinčių grafą? Žinoma, po naujo gyventojų surašymo gal proporcijos bus tikslesnės.

Tiesa, man nepatinka ir idėja, kad žmogus, nusprendęs neremti ko nors, turi remti religijas. Modernioje visuomenėje gal geriau būtų remti privalomai švietimą, sveikatos apsaugą ar dar ką?

Na, bet abejoju, kad siūlymas taps realia pataisa. Užtat šiokia tokia, nors ir kreiva, pradžia jau yra.

Artūras Ketlerius

7 Comments

 1. Mantas

  Priešrinkiminis sujudimas ir lindimas tikintiesiems į sėdimąsias? Kitaip negaliu paaiškint tokių (švelniai tariant) nesąmoningų projektų.

 2. Paulius K.

  Labai kvailas siūlymas. Ne tik, kad ir taip dalis valstybės pajamų eina bažnyčioms, pagal mano atliktus skaičiavimus iš valstybės biudžeto išlaidų, (http://www.finmin.lt/web/finmin/2010biudzpatob) 3% visų Lietuvos skiriami bažnyčioms.

  Taigi, gaunasi Taip, kad nuo tų dviejų neatiduotų kam nors procentų ~3% tenka religijoms, o visi likę ~97% tenka kitoms sritims. Tuo tarpu siūloma, kad visi 100% atitektų bažnyčiai. Kitaip sakant, siūloma ATIMTI lėšas iš sveikatos apsaugos, iš švietimo, iš ekonomikos, krašto apsaugos ir kt.

 3. Paulius K.

  atleiskit, jei nerišliai parašiau – vėlai rašiau apsimiegojęs ir šiaip skaičiai susuko galvą kiek.. :)

 4. NePo

  Sakyčiau labai gudrus pasiūlymas, jeigu surastumėte kiek žmonių aukojo pinigus, tai pamatytumėte, jog tai daro mažuma gyventojų. Taigi pedofilai Lietuvoje netikėtai sužydėtų.

 5. hadrian

  nepo viską susumavo: bandoma dienos šviesoje pasisavinti [nedeklaravusių savo labdaros objekto pasirinkimo] žmonių pinigus – net neabejoju, jog tai būtų diskriminacinis, o todėl antikonstitucinis įstatymas (kaip ir neabejoju, jog niekas net nesitiki jo prastumti)

 6. Artūras Ketlerius

  šį kartą sutinku su abiejų nuomone.

 7. pow

  o man tai kažkaip vienodai… nors džiaugiuosi, kad privalomai nėra išskaičiuojami iš atlyginimo iškart bažnyčiai :) tai, kad žmonės nesugeba paskirti tų dviejų procentų tai irgi nekas, reikia kelti raštingumą.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *